آینده روشن

بزرگی راگفتند:آینده بشرتاریک است. پاسخ داد: ولی وظیفه ماروشن است

آینده روشن

بزرگی راگفتند:آینده بشرتاریک است. پاسخ داد: ولی وظیفه ماروشن است

آینده روشن

تولید، نشر و بازنشر دانش، فرهنگ، مدیریت، سیاست و آینده

۷ مطلب در مرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است

۳۱
مرداد

گفت: شخصی که لیست جعلی بورسیه‌ها را با هدف بدنام کردن نمایندگان استیضاح‌کننده وزیر علوم منتشر کرده بود اعتراف کرده است که این لیست را معاون وزیر علوم به وی داده و اصرار داشته است که حتما منتشر شود.
گفتم: مفهوم گفتمان «اعتدال» که با ناسزاگویی به منتقدان معلوم شده بود و حالا معنی «اخلاق» و «راستگویی» در گفتمان اعتدال هم مشخص شده است.
گفت: در این لیست نام برادر یکی از نمایندگان استیضاح‌کننده به عنوان کسی که بورسیه غیرقانونی گرفته، آمده بود و بعد معلوم شد یکی از برادران این نماینده در جنگ تحمیلی شهید شده و برادران دیگرش اصلا تحصیلات دانشگاهی ندارند که بورسیه گرفته باشند.
گفتم: یارو بی‌بلیت سوار اتوبوس شده بود، راننده گفت؛ آقا بلیت! و یارو گفت؛ من ایستگاه قبلی سوار شده بودم. راننده گفت؛ ولی ما ایستگاه قبلی توقف نکرده بودیم و یارو با عصبانیت گفت؛ غلط کردی که توقف نکردی! من می‌خواستم سوار بشوم!

http://kayhan.ir/fa/issue/220/2

  • بهزاد توفیق فر
۲۶
مرداد

گاهی اوقات، اتفاقات یک چهارشنبه شب گرم مهتابی کافی است تا یقین پیدا کنید «تاریخ تکرار می‌شود؛»، گرچه ممکن است یک سر این اتفاقات، در خانه «لورن باکال» -ستاره سال‌های دور هالیوود- در ساختمان مشهور داکوتای نیویورک و سر دیگر آن در هشتمین جشن انجمن نویسندگان و منتقدان سینمای ایران در ایوان شمس تهران باشد.

1-آمریکای بعد از جنگ جهانی و دوران جنگ سرد؛

به گزارش رجانیوز، وقتی جنگ جهانی دوم، با همه‌ی آثار ویرانگرش به پایان رسید، همان‌طور که پیش‌بینی می‌‌شد، سیستم دوقطبی جدیدی با قدرت گرفتن شوروی و آمریکا در جهان شکل گرفت که در دو سوی این بردار، دو سیاستمدار عجول و متوهم قرار داشتند؛ «هری ترومن» به‌عنوان نمادی از کاپیتالیسم و «ژوزف استالین» به عنوان مظهر کمونیسم.

ترومن که در 12 آوریل 1945 به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد، پایه‌گذار نوعی توهم توطئه‌ی مدرن در دکترین سیاست خارجی آمریکا و آغازگر دوران موسوم به «جنگ سرد» است که این سیاست او تا چهار دهه‌ی بعد هم ادامه پیدا کرد. در نتیجه این توهم توطئه، نابودی متحد دیروز آمریکا در مقابل نازیسم، یعنی شوروی و محو آن از نقشه‌ی جهان، به اولویت نخست سیاست خارجی ایالات متحده تبدیل ‌شد. فرض مقامات آمریکایی بر این بود که کمونیست‌ها به دنبال صدور انقلاب خویش هستند و لذا پیگیری مسائل داخلی باید به نمایندگان معتمد دولت سپرده شود تا بتوانند از نفوذ کمونیسم در داخل کشور جلوگیری نمایند. یکی از این نمایندگان سناتور «مک‌کارتی»، نماینده‌ی جمهوری‌خواه سنا بود.

سناتور جوزف مک‌کارتی

مک‌کارتی سناتوری است که جهان او را با سخنرانی مشهوری که در بین گردهمایی زنان حزب جمهوری‌خواه آمریکا در شهر ویلینگ واقع در ویرجینیای غربی بود، می‌شناسد. او در این سخنرانی اشاره به لیستی 205 نفره می‌کند که با اسناد معتبر، وابستگی آن‌ها به کمونیست‌ها یا طرفداری و هواداری این طرز تفکر اثبات می‌شود. این سخنرانی بلافاصله در رسانه‌های دولتی آمریکا ضریب می‌گیرد و تحت تأثیر فضاسازی انجام شده، تا چهار سال جامعه‌ی آمریکا به‌خصوص سه قشر کارمندان سیاسی دولت، هنرمندان و فرهیختگان، بی‌مهری‌های عمیقی را تجربه می‌کنند. طی سال‌های 1950 الی 1954 میلادی است که اسم سناتور جوزف مک‌کارتی به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار در عرصه‌ی سیاست و حکومت ایالات متحده‌ی آمریکا علی الخصوص حد فاصل جنگ سرد شوروی و آمریکا (1945 الی 1989 میلادی) شناخته می‌شود. جالب آنکه گرچه روزنامه‌هایی مثل نیویورک تایمز بازتاب گستردهای از سخنرانی او در همان زمان داشتند، اما سند این سخنرانی مشهور مک‌کارتی که در فوریه 1950 ادعای کمونیست بودن 205 نفر را مطرح می‌کند، تاکنون در هیچ کتابخانه‌ای پیدا نشده است.

  • بهزاد توفیق فر
۲۴
مرداد
جنبش تحریم، شرکت‌های تجاری را وادار به قطع رابطه با اسرائیل کرد؛
سقوط 10 درصدی «کوکاکولا» و «مک‌دونالدز»؛ چه کسی می‌گوید تحریم کالاهای صهیونیستی تاثیری ندارد؟!/ ابراز برائت «استارباکس» از اسرائیل

گروه اجتماعی – رجانیوز: تحریم شرکت‌های مختلف تولیدی یا خدماتی که به نحوی با رژیم صهیونیستی ارتباط دارن و بخشی از منافع مالی آن‌ها در خدمت جنایات اسرائیل قرار می‌گیرد، یک جنبش جهانی است که مدت‌هاست در کشورهای مختلف پیگیری می‌شود؛ تا جایی که بسیاری از شرکت‌های بزرگ و برندهای بین‌المللی هم نگران مواجه شدن با این تحریم هستند. 

به گزارش رجانیوز، شاید شما هم جزو کسانی باشید که فکر می‌کنید این اقدام نمی‌تواند تاثیر بالایی در نحوه فعالیت‌ شرکت‌های بزرگ جهانی داشته باشد. پس بد نیست نگاهی به آمار زیر بیندازید؛ آماری که نشان می‌دهد در مدت کمتر از بیست روز پس از آغاز تهاجم جدید صهیونیست‌ها علیه نوار غزه و بالا گرفتن موج ضداسرائیلی در جهان و میان مردم، دو شرکت معتبر و معروف جهانی که به همراهی اقتصادی با اسرائیل شهره هستد، با سقوط و افت شدید ارزش سهام و فروش در جهان روبرو شده‌اند. 

بر طبق آمار رسمی، دو شرکت تولید مواد غذایی «کوکا کولا» و «مک دونالدز» در طی همین مدت کوتاه با حدود ۱۰ درصد کاهش ارزش سهام و افت فروش روبرو شده‌اند؛ موضوعی که نشان از یک حمایت جهانی برای تحریم صهیونیست‌ها دارد. 

از سوی دیگر، فشار افکار عمومی باعث شده است تا مدیرعامل یکی از معروف‌ترین برندهای تجاری قهوه در جهان با نام «استارباکس»، صراحتا از عدم همکاری مجموعه تحت مسئولیت خود با اسرائیل سخن بگوید. هفته گذشته استارباکس با انتشار بیانیه‌ای به گمانه‌زنی‌ها در خصوص حمایت این کافی‌شاپ زنجیره‌ای از نیروهای اسرائیلی پاسخ داد. در این بیانه که به‌صورت پرسش و پاسخ تنظیم شده آمده است که استارباکس از هیچ‌گونه جنبش سیاسی حمایت نمی‌کند و نیز «هوارد شولتز»، مدیرعامل شرکت هیچ کمک مالی در اختیار ارتش و دولت اسرائیل قرار نداده و نمی‌دهد. 

در بخشی از این یادداشت می‌خوانیم: «شایعهٔ حمایت مالی استارباکس و هوارد شولتز از ارتش و دولت اسرائیل مطلقا نادرست است. استارباکس یک شرکت عمومی است و به همین جهت هر ساله ملزم است شرح دقیقی از فعالیت‌های خود را در اختیار عموم قرار دهد.» 

در این بیانه استارباکس در مورد حضور خود در کشورهای خاورمیانه توضیح داده و تصریح کرده که تابه‌حال هیچ‌گونه کمک مالی برای اسرائیل نفرستاده است. 

طی هفته‌های اخیر و با بالا گرفتن حملهٔ نظامی ارتش اسرائیل به نوار غزه٬ موج تازه‌ای از کارزار تحریم و بایکوت شرکت‌هایی که تصور می‌شود کمک مالی در اختیار ارتش اسرائیل قرار می‌دهند٬ آغاز شده است. استارباکس در کنار شرکت‌های دیگری مانند کوکاکولا٬ نستله و مک‌دونالدز همواره به حمایت مالی از اسرائیل متهم شده است. به‌نظر می‌رسد شدت تحریم‌ها چنان بوده که استارباکس را به ارائهٔ توضیحات و انتشار چنین بیانهٔ تدافعی وا داشته است.

جنبش‌های تحریم محصولات و شرکت‌های اسرائیلی طی دهه‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته‌اند. 

استارباکس با بیش از ۱۰هزار شعبه بزرگ‌ترین کافی‌شاپ زنجیره‌ای دنیا محسوب می‌شود. با آن‌که در سال ۲۰۰۳ شعبهٔ استارباکس در اسرائیل تعطیل شد اما کافی‌شاپ‌های این کمپانی زنجیره‌ای در دیگر کشورهای خاورمیانه مانند مراکش٬ قطر٬ عربستان صعودی٬ لبنان٬ اردن و امارات متحده همچنان مشغول فعالیت‌اند. 

منظور از کالاهای صهیونیستی چیست؟ 

تعریف این کالا‌ها را باید از دو منظر نگاه کرد: 

۱- کالاهای تولید شده در خاک سرزمین‌های اشغالی که البته این کالا‌ها هیچگاه به صورت رسمی و از موادی قانونی وارد کشور نشده و نمی‌شوند؛ بلکه بیشتر به صورت قاچاق و از طریق برخی کشورهای هماسیه، مانند کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و در مقیاس محدود وارد ایران می‌گردند. 

علامت شناسایی این کالا‌ها (اگر به صورت مشخص منشأ آن‌ها معلوم نباشد) با بررسی بارکد مندرج بر روی کالا قابل تشخیص است. بارکدی که برای کالاهایی با منشأ اسرائیلی تعریف شده، با عدد ۷۲۹ شروع می‌شود که در سمت چپ زیر بارکد قرار دارد و به راحتی می‌توان با دیدن این کد، از منشأ تولید کالا مطلع گردید.(+)

۲- از منظر دیگر، کالا‌ها و خدمات صهیونیستی صرفاً آنهایی نیستند که در محدودهٔ جغرافیایی سرزمین‌های اشغالی تولید می‌شوند، بلکه کلیهٔ کالا‌ها و خدماتی هستند که توسط شرکت‌های وابسته به کارتل‌ها و سرمایه‌گذاران صهیونیستی، در قالب شرکت‌های بزرگ چند ملیتی و حتی ثبت شده در کشورهای ثالث تولید و توزیع شده و تمام یا بخشی از سود آن‌ها، در راستای منافع صهیونیسم جهانی و رژیم غاصب اسرائیل هزینه می‌گردد. 

به عنوان نمونه شرکت نستله (Nestle) یکی از شرکت‌های بزرگ چند ملیتی بوده که در کشور سوئیس ثبت گردیده است اما بخش اعظم سهام آن در خاورمیانه متعلق به سرمایه‌داران صهیونست بوده و دفتر مرکزی این شرکت نیز، مبالغ کلانی را به دولت نامشروع اسرائیل به صورت بلاعوض کمک نموده است، مانند کمک ۱۴٫۶ میلیون دلاری به صندوق غرامت هولوکاست در سال 2000

 

  • بهزاد توفیق فر
۰۹
مرداد

بر اساس گزارش رسمی گمرک، واردات کالا در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده و از ۹ میلیارد و ۱۳۳ میلیون دلار به ۱۲ میلیارد و ۳۸۶ میلیون دلار رسیده است.

تمامی آمار ها نشان از رشد واردات از کشورهایی چون چین و امارات می دهد. چنانکه در بهار سال گذشته واردات کالا از امارات یک میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار بوده که در بهار امسال به سه میلیارد و ۳۶۷ میلیون دلار رسیده است. واردات از چین نیز که در بهار سال گذشته یک میلیارد و ۶۰۹ میلیون دلار بود، به دو میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار در بهار امسال افزایش پیدا کرده است.

 
در گزارش دیگری، گمرک چین از مبادلات ۲۶.۸ میلیارد دلاری ایران و چین در ۶ ماه نخست ۲۰۱۴ خبر داده و اعلام کرده است واردات ایران از چین در این مدت رشد قابل توجه ۱۲۲ درصدی داشته و به 11 میلیارد دلار رسیده است.
 
یکی از مهترین مولفه های اقتصادی که تغییرات و نوسانات ایجاد شده در آن همیشه برای اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی مهم و قابل تحلیل بوده، سنجش میزان اقلام وارداتی بوده است. چرا که میزان واردات، اثر گذاری مستقیم بر سایر حوزه های اقتصادی همچون یازار ارز، وضعیت تولید داخلی و... دارد.
  • بهزاد توفیق فر
۰۵
مرداد
سخنان صریح دکتر خسروی درباره آسیب‌های ماهواره بر خانواده‌های ایرانی/ برای پذیرش این حرف‌ها نیاز نیست به خدا ایمان داشته باشیم؛ کافی است فقط چند دقیقه فکر کنیم + دانلود فیلم

گروه فرهنگی- رجانیوز: هفته گذشته، دکتر امیرمهرداد خسروی در برنامه «مشق عشق» شبکه آموزش حاضر شد و طی سخنانی صریح، به بررسی وضعیت سبک زندگی امروز خانواده های ایرانی پرداخت و نسبت به آسیب های شبکه های ماهواره ای هشدار داد.

به گزارش رجانیوز، این پژوهشگر مسایل دینی در اظهاراتی بی پرده، نسبت به آسیب های اجتماعی ماهواره و تاثیر مخرب آن بر سرنوشت زندگی خانواده ها اشاره کرد و گفت: «خیال کردیم خوب زندگی کردن یعنی خریدن ماهواره مثل بقیه. لذا یک موقع خانم به همسرش می گوید دیگران ماهواره خریدند، ما هم بخریم. شوهرش نیز در پاسخ می گوید: بله، من خیلی اخبار و برنامه های علمی دوست دارم، حتما بخریم!»

وی ادامه داد: «شب بعد شوهر به منزل می آید و کانال را بر ماهواره تنظیم می کند، چون ماهواره هم که چیز بدی ندارد! برنامه بفرمایید شام است! یک دفعه مرد یک خانم خوش بر و رو و زیبا می می بیند با اندام جذاب و لباس های نیمه عریان و بعد می گوید عجب شامی! خانم هم یک مرد خوش تیپ و تمیز می بیند که شوهرش زمین تا آسمان با او فرق دارد و پیش خودش می گوید عجب کلاهی سرمان رفته! و بدون آنکه دو طرف چیزی بهم بگویند تفاوت رفتار شان نسبت به هم کم کم آغاز می شود. چون زن و شوهر از این به بعد نیاز هم را در تخیل خودشان در دیگران دنبال می کنند.»

وی در ادامه تصریح کرد: «بعد از یک مدت خانم می رود کلاس مشاوره تا مشکلات زندگی اش را مرتفع کند، خبخانم محترم! همان موقعی که گفتی فلانی ماهواره خریده ما هم بخریم؛ نفهمیدی چه سیلابی به زندگی ات انداختی. حالا بعد از 5 سال هم اگر بهشان بگویید نام چند تا کانال علمی خوب را اسم ببرید، نمی تواند چون اصلا دنبال این نبوده.»

خسروی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «آقای محترم! اگر چشمت دنبال زن دیگری است، مطمئن باش یک نفر دیگر هم چشمش به دنبال زدن شماست. حالا چه شما بدانید، چه ندانید. این قانون الهی است. این حدیث رسول خداست. طرف می گوید حجاب ندارم چون دلم پاک است! این حرفهای بی منطق را چه کسی در ذهن شما جا کرده؟ مگر میوه بدون پوست سالم می ماند؟ این قانون الهی است! حاال پاک و خوب شما هم یک پوست متناسب با آن می خواهد.»

وی در پایان تاکید کرد: «بیایید منطقی فکر کنیم. همه ی ما یک بار بیشتر زندگی نمی کنیم و می دانیم که در نهایت هم از دنیا می رویم. عقل و قرآن خدا چه می گوید؟ ایا می شود هر طور لباس پوشید؟ وقتی توجه نمی کنیم به حرفهای خدا،  می خواهید فقر و بدبختی و بیماری در زندگی هایمان وارد نشود؟ اگر هم به دین اعتقادی نداریم، پس دیگر در سختی ها به سراغ خدا نرویم! او که وجود ندارد. به اسم روشنفکری بازی، خودمان با دست خودمان زندگی مان را خراب نکنیم. اسلام برای ما زندگی خوب و عاشقانه می خواهد. زندگی های تلخ که آخرش می شود وکیل گرفتن و چه کنم، چه کنم، به خاطر این است که خودمان به دور از دین خدا زندگی کرده ایم.» 

برای دانلود فیلم سخنرانی به اینجا مراجعه نمایید

  • بهزاد توفیق فر
۰۵
مرداد
دادگاه تفتیش عقاید شبه‌روشنفکران، بازیگر تئاتر گالیله را به سرنوشت گالیله دچار کرد/عذرخواهی «پیام دهکردی» بعد از انتقاد از «مهاجرانی»

 گروه فرهنگی - رجانیوز: برای آنهایی که مرجوع کردن و آتش زدن کتاب «کافه پیانو» نوشته «فرهاد جعفری» را به جرم رای دادن او به «احمدی‌نژاد» در انتخابات 88 به یاد دارند، جنجال بر سر روبوسی «علیرضا افتخاری» با رئیس‌جمهور وقت و شکستن شیشه‌ی ماشین «حسین رضازاده»‌ در سال 88 را هنوز فراموش نکرده‌اند و کمپین توهین به «شهاب حسینی» بعد از دیدار با رهبر انقلاب و برخورد زشت چند سینماگر با «علی‌رام‌نورایی» بعد از بازی در «قلاده‌های طلا» را هنوز به عنوان سندی از صدق شعار «آزادی بیان» شبه‌روشنفکران وطنی در حافظه‌شان ثبت شده است، باور کردن «دیکتاتوری شبه‌روشنفکران» دیگر اصلاً عجیب نخواهد بود.

به گزارش رجانیوز، اما تازه‌ترین سند «دیکتاتوری شبه‌روشنفکری» این بار در حیات خلوت شبه‌روشنفکران یعنی تئاتر رونمایی شده است؛ جایی که «پیام دهکردی» بازیگر تئاتر اجرانشده‌ی «گالیله» درست مثل خود «گالیله» در دادگاه تفتیش عقاید دیکتاتورها، مجبور به پس گرفتن حرف خویش شد و «گردی زمین» را تکذیب کرد.

ماجرا از این قرار است که چندی پیش در نشست رسانه‌ای مدیر مرکز هنرهای نمایشی، نکته‌ای از سوی «پیام دهکردی» - دبیر بیست و یکمین جشنواره تئاتر کودک، بازیگر تئاتر و یکی از شاگردان «حمید سمندریان»- درباره چرایی اجرا نشدن تئاتر «گالیله» در زمان اصلاحات مطرح شد که خیلی سریع اقلیت شبه‌روشنفکر را به تکاپو انداخت.

«دهکردی» در این نشست گفته بود: «به عنوان یک بازیگر تئاتر صحبت می‌کنم. دوستان عزیز! خواستن یا نتوانستن،‌ مسئله این است. در آستانه سالروز درگذشت استاد «حمید سمندریان» هستیم، باید بگویم که بسیاری که پس از درگذشت این همیشه استاد من، بر سر زدند و «شاه‌آبادی» و «احمدی‌نژاد» را مانع اجرای نمایش «گالیله» می‌دانستند؛ اما بنده به عنوان بازیگر این نمایش می‌گویم که فراموش کردند که در زمان وزارت «عطاالله مهاجرانی» جلوی اجرای این نمایش گرفته شد.»

  • بهزاد توفیق فر
۰۳
مرداد

یعنی در تمام کشور غصب شده تحت اشغال صهیونیستها حتی یک نفر هم یک گوشی موبایل دوربین دار(حتی یک میگا) نداشته که یک عکس یا فیلم از محل اصابت موشکهای مقاومت بگیرد وروی شبکه های مجازی بگذارد؟ دوستم که از اصحاب نظر درهمه اموره میگه:" نه بابا فکر کنم اونجا اینترنت ندارن طفلکا!"

  • بهزاد توفیق فر